Shopping Cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

لیست رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲

پذیرش رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در سال‌های اخیر تصویب شده است. به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان برای برخی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی همچنان شرکت در آزمون‌های ورودی نظیر کنکور سراسری، ضروری است؛ درحالی‌که در تلاش هستند شرط معدل و پذیرش براساس سوابق تحصیلی، جایگزین پذیرش از طریق کنکور سراسری شود. تعداد دانشگاه‌های دولتی و ظرفیت آن‌ها برای پذیرش بدون کنکور این رشته‌ها بسیار کم است، اما دانشگاه‌هایی که دارای دوره آزاد و پردیس خودگردان هستند ظرفیت و تنوع رشته بالایی دارند.

لیست رشته های پیراپزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد

پذیرش دانشجو برای رشته‌های پرطرفدار مانند پرستاری، در دانشگاه آزاد از طریق کنکور تجربی صورت می‌گیرد و مورد تایید علوم پزشکی است. اما رتبه لازم برای تحصیل در آن‌ها تفاوت قابل‌توجهی با دانشگاه‌های دولتی دارد. هر ساله هم‌زمان با دفترچه کنکور سراسری، دفترچه پذیرش پیراپزشکی بدون کنکور، در کنار سایر دفترچه‌های پذیرش منتشر می‌شود. تغییرات آن به صورت سالانه صورت می‌گیرد. دفترچه پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد از دانشگاه‌های دولتی کاملا مجزا است.

رشته‌های علوم تغذیه، مامایی، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، کاردرمانی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی و دندان‌سازی، فیزیوتراپی، اتاق عمل، کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)، کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی)، گفتار درمانی و شنوایی ‌شناسی رشته‌های پیراپزشکی هستند که در دانشگاه آزاد از طریق کنکور سراسری یا پذیرش براساس سوابق تحصیلی می‌توانید در آن‌ها مشغول به تحصیل شوید. یعنی پذیرش در این رشته‌ها همزمان به ۲ طریق صورت می‌گیرد. بیشترین آمار و ظرفیت پذیرش بدون کنکور در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور، متعلق به رشته‌های اتاق عمل، هوشبری و مامایی است.

رشته های پیراپزشکی بدون کنکور پردیس خودگردان

مدرک ارائه ‌شده توسط مراکز آموزش پردیس خودگردان، تفاوت زیادی با دانشگاه‌های دولتی در دوره روزانه و شبانه ندارد. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های آن‌ها را می‌توان در نوع پذیرش دانشجو در برخی رشته‌ها دانست. دقت داشته باشید که پردیس خودگردان تضمینی برای اختصاص خوابگاه به دانشجویان ندارد. دانشجوهای پذیرفته‌شده در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور و از طریق کنکور سراسری به‌طور همزمان و در کلاس‌های مشترک در دانشکده پیراپزشکی تحصیل می‌کنند.

علوم آزمایشگاهی، گروه اتاق عمل، هوشبری، رادیولوژی، فناوری اطلاعات سلامت، کاردرمانی و فوریت‌های پزشکی را می‌توان از رشته های پیراپزشکی بدون کنکور در دوره پردیس خودگردان دانست. برای پذیرش در هر یک از این پیراپزشکی های بدون کنکور، حداقل معدل و حداقل نمرات متفاوتی در نظر گرفته شده است. دانشگاه‌های پردیس خودگردان نوعی مرکز آموزشی بین‌المللی محسوب می‌شوند. به همین دلیل فرصت‌هایی نظیر پذیرش بدون کنکور در آن‌ها را از دست ندهید.

سخن پایانی

اگر به دنبال تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور هستید تحصیل در دانشگاه آزاد و پردیس خودگردان می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. پیش از هر کاری باید بررسی کنید که رشته تحصیلی مورد‌علاقه شما در دفترچه پذیرش بدون کنکور سال پیش رو وجود دارد یا خیر. پس از آن با بررسی میزان معدل و سایر شروط تعیین‌شده صلاحیت شما برای تحصیل در رشته و دوره مدنظرتان بررسی می‌شود. موارد گفته‌شده برای هر ۲ دوره تحصیل، مربوط به کنکور سال ۱۴۰۲ است. هر ساله باید دفترچه را بررسی کرده و در زمان مناسب برای ثبت‌نام و انتخاب رشته اقدام کنید.

به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *